Bir varmış bir yokmuş; bir zamanlar, bir ülkede, içlerinde büyüttükleri hayallerini deneyimlemek isteyen çocuklar yaşarmış. Çocukların hayallerinin sınırı yokmuş ama yetişkinlerin onları sımsıkı çevreleyen sınır koyucuları varmış -çevre baskısı, etik, din, sosyal kurallar- ve daha birçokları. Yetişkinler, hızla büyüyen çocuklarına anlatmak istemişler içinde yaşadıkları gerçekleri. Çocukların hayalleri ile karşılaşınca masallara sığınmışlar. Masallar hayallere bulanmış, evreni anlamaları ve yeni evrenleri keşfetmeleri için eşlik etmişler onlara; zor zamanlarda yol göstermişler, yoldaş olmuşlar; yanlışlar içinde doğruyu, doğrular içinde yanlışı buldurmuşlar; insana özünü sorgulatmışlar. Çocuklar ve onları büyüten yetişkinleri masallar birbirine bağlamış. Sınırları fark etmişler, sınırları aşmayı öğrenmişler, yanlışa sınır koymuşlar, doğruyu sınırdan aşırmışlar. Artık, hem çocuklar hem de yetişkinler içinmiş masallar. Sonra gökten üç elma düşmüş… Paylaşmışlar.

Sizlerle birlikte masal anlatırken söyleşeceğimiz ana konular:

• Çocuk neden masal dinlemek ister?

• Masal seçimi

• Masal mekânı, atmosferi nasıl olmalı?

 

EĞİTMEN
BEDİA CİCİOĞLU HAKKINDA

Okul Öncesi Öğretmeni, Sanat Kolaylaştırıcısı, Yaratıcı Drama Eğitmeni, Hikâye Anlatıcısı, Program Geliştirici
Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Sosyoloji bölümü mezunu, Yaratıcı Drama, Playback Tiyatro, Hikâye Anlatıcılığı, Sanatla Terapi, Oyun Terapisi, Çocuk Yogası, Fiziksel Tiyatro, Dans/Devinim, Müze Pedagojisi eğitimlerini tamamladı.

1997-1999 yılları arasında kamu kurum kreşlerinde okul öncesi öğretmeni olarak görev aldı. 2003 yılından bu yana, kamu ve özel okullarda, Çağdaş Drama Derneği’nde, Çocuk ve Gençlik Müzeleri Derneği’nde, sanat evlerinde ve sosyal toplumsal projelerde çocuklarla/kadınlarla yaratıcı drama ve “Yetişkinlere Masallar” konulu atölyelerini; Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı’nda “Evde Okullu Olduk “ projesini yürütüyor; unutulmuş izleri kaybolmuş masalları toplamaya devam ediyor.

Katılım ücretsizdir. Yer bilgisi için lütfen arayınız.

T: 0(312) 417 64 64