ÇİZGİLİ

İş Bankası Kültür Yayınları

Yazar: Joanne Partis

Çevirmen: Nevin Avan Özdemir

Yaş Grubu: Okul öncesi-7 yaş

Boyut: 20×20
Format: Kitap
Kalite: Kuşe Ciltsiz (Kolay yırtılır)
Sayfa: 24

Minik adımları ormana doğru gitmek istiyordu. Ancak anne ve babası ormanın küçük bir kaplan için tehlikelerle dolu olduğunu söylüyordu. Küçük Çizgili tereddüt etti ama meraklı kalbi onu dinlemedi.

Bu hikaye size tanıdık geliyor mu? Hayatı öğrenmeyi dört gözle merak eden çocuklarınız ve hayatı tecrübe ettiğini düşünen biz büyüklerin çatışması. Peki, gerçekten hayat nasıl öğrenilir? Öğütleri dinleyerek kaçımız hayat hakkında gerçek tecrübeler edindik? soruları aklımı kurcalıyor.

Yaparak yaşayarak öğreniliyor gerçek deneyimler. Elbette biz büyükler korumaya, kollamaya, rehberlik etmeye devam etmeliyiz ama engeller oluşturmadan, öğrenme isteğini köreltmeden.

Çizgili’de sonuç olarak, meraklarını izlemeye karar veriyor, ormana doğru yol alıyor ve acısıyla tatlısıyla birkaç deneyim kazanıyor. Hikayenin bu yanı harika, karşılaştığı sorunlar ve onlardan nasıl kurtulduğu renkli bir anlatımla karşımızda. Yine de sanırım ben en çok Çizgili’nin büyüklerinin son tepkisini beğendim.

Kitabı birlikte keyifle okumaya karar verdiniz diyelim, tam burada bize kulak verin. Önerilemiz var.

  1. Etkinlik: Sevgili Ebeveynler, bu kitabı okurken sürpriz unsurunu atlamayın. Her sayfada nelerle karşılaşabileceğini birlikte hayal edin. Kitabınızı okurken ya da bittikten sonra birlikte sahneleri oynayın. Neler deneyimlediğiniz hakkında sohbet etmeyi ihmal etmeyin.
  2. Etkinlik: Öykünün kuklalarını yapmaya ne dersiniz? Kese kağıdından yapılmış bir örneği https://tr.pinterest.com/pin/365143482269593411/ adresinde bulabilirsiniz.

Kuklalarınızı yapmadan önce birlikte düşünün: Çizgili evine dönmeseydi, başka nelerle karşılaşabilirdi? birlikte düşünüp karar verin. Kararınızı verdikten sonra Çizgili dışında hangi kuklalara ihtiyacınız olduğunu yazıp, her biri için bir kukla hazırlayın. Kim bilir ne harika fikirlerle karşılaşacaksınız? Küçük bir sahne hazırlayıp, keyifle seyircilerinize oynayabilir, videoya çekip daha sonra izleyebilirsiniz. Seyircilerinize, oyununuz hakkında ne düşündüklerini, nasıl hissettiklerini sormayı unutmayın.

Bu adreste kolay kukla tiyatrosu yapma ile ilgili örnekler bulabilirsiniz.

https://tr.pinterest.com/search/pins/?rs=ac&len=2&q=puppet%20theater&eq=puppet%20&etslf=5682&term_meta[]=puppet%7Cautocomplete%7C0&term_meta[]=theater%7Cautocomplete%7C0