Nedir Bu Kuklanın Vazgeçilmez Seyirliği?

Tiyatro biçimleri arasında en çok ilgimi çekenlerden biri kukla tiyatrosudur.  Kuklayı bir oynatanın olduğunu bile bile izlerken onun kanlı canlı bir kişiliğe bürünmesi, oynatıcısını bize unutturması, tüm ilgiyi üstüne toplaması, her zaman çok büyülü gelmiştir bana. Elbette bu büyünün oluşması, sanatçısına ve iyi yazılmış bir metne bağlı.

Bu hafta izlere Ankara’nın en iyi çocuk tiyatrosu ve tartışmasız en iyi kukla tiyatrosu olan Tiyatro Tempo’dan bahsetmek istiyorum.

1985 yılından bu yana, özellikle çocukların iyi bir tiyatro izleyicisi olmalarını hedeflemenin yanı sıra tiyatronun bir parçası olmalarını sağlayan bir yaklaşımla sanata hizmet ediyor Tiyatro Tempo.

Tempo’nun Genel Sanat Yönetmeni Kukla Tiyatrosu sanatında usta Haluk Yüce ve ekibi ulusal ve uluslararası platformlarda da sanatlarını en güzel biçimde temsil ediyorlar.

Ankara’da birçok okulda ve Maltepe’de ki sahnelerinde gösterilerini çocukların ve yetişkinlerin beğenisine sunan Tiyatro Tempo ekibinin, sanatlarını ne kadar incelikle düşünerek ve severek hazırladıklarını, sunduklarını bizzat izleme olanağını yakaladım.  Çocukların oyunlar bittikten günler sonrasında bile oyunun şarkılarını söylüyor olmaları, bana ne kadar iyi bir iş çıkarıldığını hep kanıtlamıştır.

Ve Perde Mutluluğa Açılıyor köşemizde, Şubat ayında Tiyatro Tempo’nun kuklaları bize neler mi anlatacak?

Tiyatro Tempo’nun 10-12 Şubat 2017 tarihleri arasında ki üç oyunu aşağıda yer alıyor.

Birini mutlaka izleyin derim.

Bilet ve ayrıntılı bilgi için.

http://www.tiyatrotempo.com/

 

Tarih: 10.02.2017

Saat: 20:00

16+ Yaş

Sokrates’in Son Gecesi Bulgar Yazar Stefan Tsanevin Oyunundan kukla oyunu olarak uyarlanıp yine Bulgar Olan yönetmen Petar Todorov’un sahnelediği Hanna Schwartz’ın Kukla ve sahne tasarımını yaptığı, müziklerini ise Nedim bestelediği bir oyun. Türk-Bulgar caz sanatçısı Yıldız İbrahimova, Yıldız’ın oyun için yaptığı müziklere vokalleri ile katkı sağlıyor.

 

Tarih: 12.02.2017

Saat: 13:00

4+ Yaş

Göknineye Konuk Geldi

Oyunda Göknine gökyüzü boşluğunu, seyirci çocuklarsa Bu evrendeki yıldızları canlandırıyorlar.

 

 

Tarih: 12.02.2017

Saat: 13:00

12+ Yaş

Küçük Prens

Aldanmalar yaşamın köşe taşlarıdır. Her bir köşe ise, bizi bir parça daha “biz” olmaya hazırlar. Yaşamın anlamından, çileğin tadına her ama her şeyi sorgulayabilmek insani bir özelliğimiz değil midir? Sanatın ayrıcalığı da bize bu sorgulama olanağını tanımasındandır.